niedziela, 16 grudnia 2012

Maja Lidia Kossakowska - Czas Mgieł

     Z całą pewnością nie jest to książka lekka, lecz mimo wszystko warta przeczytania. Zaczyna się ona od przyjazdu głównego bohatera do eksperymentalnego szpitalu psychiatrycznego. Sam bohater ma potężne luki w pamięci i sam nie zna powodu swojego przybycia. Przy sobie posiada on jedynie walizkę z zawartością równą jego dawnej pamięci. Mimo, iż sam szpital okazuje się całkiem miłym, chodź dziwnym miejscem wszystko zmienia się wraz z nadejściem czasu mgieł. Wtedy umysł każdego pensjonariusza opuszczają demony od zawsze tam siedzące i stają się rzeczywistością. Wszystko to otacza aura tajemniczości, a barwne opisy pobudzają wyobraźnię. Warto również zadać sobie pytanie. Czy piekło faktycznie mogłoby tak wyglądać?
     By przybliżyć jeszcze postać autorki, to jest to jedna z lepszy polskich pisarek fantasy, której książki wyróżniają się oryginalnością i poziomem. Jednak silnie inspiruje się ona mitologią chrześcijańską co objawia się  w takich książkach jak: "Siewca Wiatru", "Zbieracz Burz" oraz "Czas Mgieł". Warto jednak sięgnąć po każdą napisanych przez nią pozycji by rozszerzyć horyzonty swojej wyobraźni.
Z.

2 komentarze:

  1. Możesz objaśnić pojęcie "mitologia chrześcijańska"? Bp to połączenie mi się kłóci.
    E.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Używając pojęcia "mitologia chrześcijańska" miałem na myśli mistyczne oraz nierzeczywiste elementy wprowadzone do chrześcijańskiej filozofii i kultury. Chodzi mi o wszelkiego rodzaju anioły, diabły, demony, wniebowstąpienia, zmartwychwstania oraz ideę oceny życia i kontynuowania tego procesu po śmierci.
      Co prawda dla niektórych są to prawdy objawione, lecz niektórzy ludzie, pod względem wiarygodności traktują te elementy Chrześcijaństwa na równi z mitologią grecką, wierzeniami Celtów lub choćby prawdami Hinduizmu bądź Islamu. Osobiście się do tej grupy osób zaliczam i nie widzę powodu, dla którego Chrześcijaństwo miało by być traktowana za rzecz słuszniejszą niż reszta dawnych i obecnych religii.

      Usuń